Kréta

Na Krétě, která je se svými více než 8 000 km2 největším z řeckých ostrovů, se podle starořeckých mýtů narodil vládce olympských bohů Zeus. Navíc je zde po celý rok příjemné počasí, takže ostrov zaslouženě přitahuje pozornost návštěvníků.

Příjemné počasí a příznivé ceny

Převážně hornatý ostrov Kréta, který tvoří vápencová kra, nabízí na svých pobřežních plážích Středozemního moře příjemné koupání. Typická pro ostrov je červená hlína, jejíž zvláštní barvu způsobují vápencové příměsi. Nížiny najdeme jenom u pobřeží, zejména na severu.

Počasí na Krétě je stabilní a převážně suché. Prší tu minimálně, a to především v zimě. Teplota ani v nejtužších zimách neklesne pod 10 °C, takže příznivci tepla, ale nikoli horka, mohou být spokojeni.

Pokud jde o platby za pobyt v hotelu a nákupy potravin, jsou ceny v Řecku na podobné úrovni jako u nás, takže vás nebude čekat žádné nepříjemné překvapení.

Palác s více než tisícem místností láká

Na své si zde přijdou i milovníci starověkých památek, protože Kréta se díky svému příznivému podnebí a strategické poloze stala už ve 2. a 3. tisíciletí př. n. l. centrem vyspělé minojské civilizace, která nám po sobě zanechala svědectví v podobě nádherných paláců a také písma, jež se dosud bohužel nepodařilo úplně rozluštit. Zkázu Minójců a jejich staveb, z nichž největší a nejskvostnější je palác Knóssos, způsobila erupce sopky Théra někdy kolem roku 1550 př. n. l. Návštěvu paláců si nenechte ujít, za pozornost stojí především obrovský Knóssos se svými 1400 místnostmi a Faistos, nejstarší palác.

Hotely:

Kam dál?