Řecko

Dobré víno, horké letní slunce, zrnka moudrosti prvních evropských vzdělanců, antické paláce zaváté prachem i mořské vlnky omývající pobřeží, to vše nabízí dovolená v Řecku.

Jižní cíp Balkánského poloostrova zabírá Řecko. Na celých dvacet procent jeho rozlohy připadá přes 1400 ostrovů, zbylé čtyři pětiny státu tvoří pevnina. Možná bude pro neznalé místních poměrů překvapující, že právě Řecko, kam se jezdí hlavně za sluncem, koupáním, lenošením na pláži a středomořskou kuchyní, je vlastně z téměř 80 % hornatou zemí. Není žádnou výjimkou, když během své celodenní pouti v řeckých horách takřka nepotkáte živáčka. Jediným člověkem, na kterého narazíte, bude pasák koz. Chcete-li se zkusit horskou turistiku, máte ideální příležitost.

Lenošení a slunění na ostrovech

Ovšem my předpokládáme, že jste do Řecka přijeli především proto, že si chcete užít mořského pobřeží a prosluněných pláží a ochutnat něco z místních specialit. V tom případě budou ideální volbou pro vaši dovolenou v Řecku ostrovy Rhodos a Kos.

Počasí by vám mělo přát, pro Řecko a jeho ostrovy je typické středomořské klima, horká a suchá léta, občas zpestřovaná suchým větrem vanoucím od severozápadu. Na Rhodosu se můžete projít středověkým městem.

Z antiky se dá stihnout jenom zlomek

Máte-li slabost pro antické dějiny, určitě během svého řeckého pobytu navštivte řeckou metropoli Atény. Minout na své poznávací pouti byste neměli ani věštírnu v Delfách, spartské a mykénské vykopávky na Peloponésu i Korint. Máte-li dobrou fyzickou kondici, vystoupejte na horu Olymp, kde se můžete setkat s pantheonem antických bohů. Nezapomeňte ani na ostrov Kréta. Protože jste si ale přijeli hlavně odpočinout u vody, nezbude vám, než z ohromné nabídky památek vybrat jenom zlomek a zbytek nechat na některý z příštích pobytů. Alespoň se budete mít na co těšit.