Maroko

Zemí kontrastů je Maroko. Arabská města na severu nás přivítají svým spěchem, uprostřed v horách ale budete mít pocit, jakoby se před vámi zastavil čas.

Pestrá krajina i příroda

Pevninu marockého království ležícího na severozápadě Afriky oblévají vody Atlantského oceánu a Středozemního moře. Pobřežní nížiny vzápětí střídají horská pohoří Atlas a Ríf, přičemž atlaské hory dosahují až 4000 metrů nad mořem.

Počasí v Maroku představuje pestrou škálu. Sever země nás přivítá středomořským pobřežím a nevyhneme se deštivým zimám, ovšem jih nabízí suché tropy. Příroda se tu mění od křovin rostoucích na severu přes zelené horské louky až po jižní pouště.

Lákají vodopády i mešita

Právě divoká příroda je mocným lákadlem pro turisty. Objevovat zde ovšem můžete i památky architektury, protože zde už v roce 1062 zakládá sultán Jusef bin Tachfin město Marrakéš, obchodní křižovatku, kterou při svých cestách neminul žádný kupec putující přes saharskou poušť a horské pohoří Atlasu.

Návštěvníci mohou nedaleko Marrakéše obdivovat vodopády Uzúd. Stranou jejich pozornosti by ale nemělo zůstat ani Casablanca a zdejší mešita označovaná za třetí největší náboženskou stavbu světa. Minaret, z něhož svolává muezzin věřící k modlitbě, ostatně najdete v každé vesnici.

Vítá vás přístav

Centrem vaší dovolené se může stát například město Agadir, vzdálené asi 500 kilometrů od Casablanky. Z původně středověké rybářské vesničky se nyní stalo významným přístavem s mezinárodním letištěm. Důležitým okamžikem pro jeho rozvoj bylo přistání portugalských mořeplavců, kteří zde roku 1505 zakládají obchodní stanici. Později tu nad zálivem vzniká i pevnost. Dnes ale město získává stále více evropský duch a typická marocká architektura se starobylými paláci plnými štukových ornamentů a barevných mozaik jako vystřižených z pohádek Tisíce a jedné noci mizí.