Malta

Vápencové stráně, průzračně modré moře, sluníčko, které nám neomezeně dopřává své zlaté paprsky, pestrý koktejl historických vlivů, to vše nás láká k návštěvě Malty.

Souostroví Malta najdeme ve Středozemním moři vzdálené necelých 100 kilometrů na jih od sicilského poloostrova. Původně britská kolonie se své závislostí na impériu zbavila teprve roku 1964. Obydlené ostrovy jsou tři, z nichž největší je právě Malta.

Ostrov Gozo je menší a na malém Cominu najdeme pouze jeden hotel pro sezónní pobyt. Na čtyři další ostrůvky s názvy Filfla, Cominotto a dva ostrůvky St. Paul´s Islands sotva kdy vkročí lidská noha, neboť jsou neobydlené. Na Filflu je dokonce vstup zakázaný, protože na něm najdeme přísně chráněnou přírodní rezervaci.

Země, kde málo prší

Přesto, že jde o maličkou zemi, dovolená na Maltě stojí za to. Návštěvu ostrova Gozo můžeme spojit s prohlídkou jeskyní a neolitického chrámu Temple of Ghantija i historického města Victorie. Comina poskytuje ve své modré laguně ráj pro potápěče. Záliv Ramla Bay nabízí překrásnou pláž přímo stvořenou ke koupání. Slunce si na maltských ostrovech vzhledem k jejich zeměpisné poloze užijete prakticky v jakoukoli roční dobu, počasí je horké a suché a dešťů zde zažijete minimum.

Směsice různých kultur

Na vápencových ostrovech se vyskytuje malé množství zeleně, jenom Gozo se chlubí vegetací.

Historie tu ovšem zanechala své bohaté stopy. Strategická poloha ostrůvků umístěných ve Středozemní moři je přímo předurčovala jako námořní cíl různých civilizací, takže zemi střídavě ovládali Féničané, Řekové, Římané, Normané, Arabové i Turci a Francouzi a nakonec také již zmiňovaní Britové. Díky tomu jsou i zdejší památky svědectvím působení rozmanitých kultur a rozhodně stojí za návštěvu.