Egypt

Život v Egyptě je od nepaměti úzce spjat s řekou Nil, která zásadně ovlivňovala vznik a vývoj dávných civilizací. Veletok určoval tep dějin. Období sucha znamenala zkázu, postrachem obyvatel se staly pravidelné záplavy, a přesto se Egypťané usazovali v úrodném okolí řeky. Také v současnosti se velká část z cca 78 miliónů obyvatel země usadila v nilské deltě.

Nejlepší teplá koupel i potápění

I dnes, po několika tisících letech od dob, kdy se písečných saharských dun dotýkaly nohy faraonů, vás Egyptská arabská republika zláká svojí ideální zeměpisnou polohou. Teplý sever Afriky téměř s jistotou zaručuje, že si užijete slunečného podnebí. Ovšem v létě pozor, vedra jsou pro Středoevropana skutečně velká. Vlny Středozemního a Rudého moře garantují celoroční koupání.

Chcete-li si užít dovolenou ve vodě, nechte se zlákat plážemi na Hurghadě. Tato původně stará rybářská vesnička se stala centrem vodních radovánek. Pokud milujete potápění, opravdu se zde vyřádíte. Mezi známá egyptská letoviska patří Marsa Alam, El Gouna, Makadi, Nuweiba, Safaga, Sharm El Sheikh.

Procházka s přídechem smrti

Toužíte-li poznat zemi z paluby lodi, ideální je plavba po životodárném Nilu. Omrzí-li vás polehávání na pláži, vydejte se do Káhiry, šestnáctimiliónového hlavního města země. Pohltí vás atmosféra metropole, která se dělí na dvě části, dva odlišné světy: islámský a koptský. Na západním okraji Káhiry čekají na vaši návštěvu tři nejznámější pyramidy v Gíze: Cheopsova, Rachefova a Menkauerova z cca poloviny 3. tisíciletí př. n.l. Ponořte se do světa staroegyptských vládců v Luxoru, přezdívaném „největší muzeum pod širým nebem“, ostatně v archeologických vykopávkách tu slaví úspěchy i čeští egyptologové. V nedalekém Údolí králů se vydejte v hrobkách na cestu do podsvětí a nevynechejte ani zádušní chrám ambiciózní královny Hatšepsut (vládla v letech 1490 – 1468 př. n. l.). Smrt a posmrtný život měl ve starém Egyptě nádech tajemna.