Jeseníky

Pokud jsou Krkonoše královstvím aktivit a sportů, jsou Jeseníky spolu s Beskydami označovány jako naše nejkrásnější hory co se týče zachovalé přírody a celkového vzezření hor.

Poloha

Jeseníky jsou pohořím na severním okraji Moravy a zasahují také do Slezska. Konkrétně se nachází na okresech Bruntál, Jeseník a Šumperk. Jeseníky nemají svůj vlastní národní park, přestože se o něm uvažuje, ale je zde CHKO Jeseníky, která chrání vzácné lokality těchto hor.

Proč se vydat do Jeseníků?

Toto pohoří je známé svou zachovalou a divokou přírodou. Přestože i zde se nachází mnoho lyžařských středisek, mezi něž jistě spadá nejznámější Praděd, stále jsou zde velmi vzácné a téměř nenarušené lokality s bohatým zastoupením ohrožených rostlinných a živočišných druhů. Mezi vzácné živočichy pak patří tetřev hlušec, rys ostrovid nebo výr velký.

Pohoří Jeseníků je bohaté na různé horské bystřiny a hlavně vzácné rostlinné druhy. Ty se nacházejí ve vyšších polohách, kde byly poslední desetiletí likvidovány uměle vysazeným kamzíkem, nyní jsou jeho stavy nižší a rostlinstvu se opět daří.

Kromě nádherné přírody pak lákají Jeseníky i na bohatou škálu služeb a sportovních možností. Je třeba počítat s tím, že ubytování Jeseníky může být v sezóně hůře dostupné, například v období jarních prázdnin a vánočních svátků je nutno počítat s rezervacemi i několik měsíců dopředu.

Co se týče služeb samotných, kromě zimních sportů jako je lyžování, běžkování a jiné, jsou samozřejmostí i turistické stezky, cyklostezky, možnost zábavy ve formě bobové dráhy, ale i různá lanová centra nebo rodinné areály především v oblíbených střediscích.

Nejvyšší horou je Praděd, s výškou 1492 metrů nad mořem. Je zajímavý především specifickými podmínkami, kdy se zde sníh drží velmi dlouho, je zde abnormálně chladno i na svou nadmořskou výšku a je vyhledávaným cílem v zimě i v létě.

Hotely:

Kam dál?