Morava

Morava je jednou z nejteplejších oblastí České republiky. Nejjižnější cíp je pak v okolí Břeclavi, Znojma, Hodonína a Brna známou vinařskou lokalitou. Navštivte tento jedinečný kout naší země.

Čím je ještě Morava zajímavá?

Asi nikde jinde v republice nenajdeme tolik věřících lidí na jednom místě. S tím se pojí i významný vliv tradic a obyčejů, které se tady dosud dodržují. K tomu napomáhá nejen slunnější a teplejší podnebí, ale i přátelský přístup Moraváků a jejich hrdost na tradice a historii vůbec. Tento kout naší země ale není skanzen, což dokazují mnohé kulturní akce. Tradiční jsou vinobraní na podzim (v Mikulově a ve Znojmě jsou ta největší), oblíbené je i zatloukání hory, jízda králů nebo hody.

Za vínem a památkami

Co byste měli určitě navštívit? Když se řekne jižní Morava, každý si představí vinný sklípek a víno. Těch tady najdete desítky v každé obci. Navštivte známý Malovaný sklep v Šatově nebo tradiční sklepy Louckého kláštera ve Znojmě. Nezapomeňte ale ani na historickou vinici Šobes nebo nádherné slovácké sklepy v okolí Hodonína.

Morava není jen víno, ale i světově známé památky. Nejznámější zástupce je jistě Lednicko-valtický areál. Nachází se v trojúhelníku mezi zámkem Lednice, Valtice a městem Břeclav. Uvidíte největší komponovanou krajinu v Evropě a možná i na celém světě. Kromě zámku Lednice a Valtice navštivte Janův hrad, Belvedér, Apollonův chrám, Minaret nebo Lovecký zámeček. V neposlední řadě se přesuňte na Pálavu, kde zažijete nejkrásnější výhledy na celou jižní Moravu.

Kam dál?