Šumava

Velmi rozsáhlým pohořím, které se rozprostírá na území Rakouska, Česka a Německa, je Šumava. Je to jedno z nejstarších pohoří v Evropě, které již není tak příkré, je spíše zarovnanější a především na severní straně, tedy u nás v Čechách, jsou kopce spíše kulaté.

Šumava je velmi cenným územím naší země, kde se zachovalo dost původních horských lokalit, kde neměl člověk šanci zasahovat. Přestože značnou část pohoří tvoří smrkové monokultury, najdeme zde velmi vzácné a ceněné lokality s původní florou a faunou, kam člověk svou rukou nezasáhl. Jsou to především nedostupná místa na pohraničí, která jsou chráněna nejpřísněji. Nacházejí se v první zóně Šumavského národního parku.

Proč je Šumava tak oblíbená a proč se sem vydat?

Dovolená Šumava totiž může být velmi pestrá, co se týče aktivit a možností. Kromě poznávání přírody je Šumava bohatá i na různé sportovní aktivity a především pak nabízí zajímavé možnosti pro rodiny s dětmi.

Co se týče samotné přírody, je jistě třeba vyzdvihnout známý Šumavský národní park. Do nejcennějších lokalit je zakázáno bez povolení chodit, jiné lokality jsou přístupné s průvodcem či po vyznačených stezkách. Je to především díky chráněným lokalitám s vzácnými rostlinami, ale hnízdí zde i vzácný tetřev hlušec nebo rys ostrovid, který na Šumavě stále ještě nachází dostatek prostoru pro život.

Stezka korunami stromů nebo bruslení na Lipně

Neměli bychom zapomenout ani na řeky a vodní díla. Šumava je pohořím, kde pramení naše nejdelší řeka, tedy Vltava. A na Šumavě najdeme i největší přehradní dílo, tedy Lipno. Právě Lipno se řadí mezi nejoblíbenější cíle turistů. Kromě velkého lyžařského areálu s moderními službami je zde nově i Stezka v korunách stromů, dále bobová dráha a jiné možnosti, jako v zimě oblíbené bruslení na zamrzlé přehradě či v létě in-line dráha okolo vodního díla.

Oblíbené je i lyžování na Šumavě, především jsou to střediska jako je Zadov, Lipno nebo Hochficht na německé straně. Šumava je ideální pro běžkaře, ale nabízí možnosti sjezdového lyžování nebo i oblíbenou turistiku na sněžnicích.

Hotely:

Kam dál?