Bulharsko

V Bulharsku, rozkládajícím se na jihovýchodě Evropy, můžete zamířit do hor i do nížin nebo na mořské břehy. Příjemný pobyt najdete na Slunečním pobřeží v Burgasu, Varně, Albeně či Primorsku.

V čem tkví přitažlivost této země? Objevíte tu velký kontrast mezi městem a venkovem.

Cesta za poznáním

Bulharské hlavní město Sofia se v posledních letech hodně rozvíjí, ovšem lidé, kteří mají v oblibě staré časy, by si neměli nechat ujít výlet na venkov mimo rušná turistická centra. Nebude žádnou výjimkou, když na cestách potkáte vesničany trmácející se na oslu, kteří vám nabídnou čerstvý ovčí sýr vlastní výroby. Nedotčenost bulharského venkova, pravoslavné kostely s vůní kadidla i balkánské rytmy vás nadchnou.

Neprávem trochu opomíjená země zaujme nejenom přitažlivým černomořským pobřežím se starým známým letoviskem Zlaté písky, ale i zimním lyžováním v horách. Pohoří Stará Planina, Rila a Pirin ovšem nenabízejí jenom sjezdy na prkýnkách, ale i vysokohorskou turistiku.

Nejstarší evropská mešita a milí lidé

Kdo rád obdivuje historii, ani v Bulharsku nepřijde zkrátka. Archeologické vykopávky z doby Thráků (cca 5. století – 1. století př. n. l.) se v poslední době hlásí o svůj díl pozornosti a představují nám všední život balkánských předků. Stejně tak každý, kdo nedá dopustit na římské dějiny, měl by navštívit římské vykopávky v Plovdivu. Zde také najde mešitu Džumaja, považovanou za vůbec nejstarší evropskou mešitu. Pochází ze 14. století.

Velkým přínosem této trochu podceňované země na balkánském poloostrově je poměrně levný pobyt a pohostinnost zdejších obyvatel. Pravda, našince může trochu zaskočit skutečnost, že když s něčím souhlasí, zavrtí hlavou a naopak pokývání u nich znamená ne. Pokud si ale na tohle zvyknete, zjistíte, že Bulhaři jsou velmi milí lidé.